Každý majiteľ trávnika vie, že okrem pýchy a užívania si mäkkého zeleného porastu pod bosými nohami, je nutná a dôležitá aj starostlivosť o trávnik. Niekedy stačia aj dva týždne a z krásneho anglického trávnička je džungľa. Ako a kedy teda trávnik kosiť, aby vyzeral dobre?
Koseniu by ste mali venovať jeden zo siedmich dní
Spôsob údržby sa, samozrejme, líši v závislosti od typu trávnatej plochy, ktorú máte. Prírodná lúka sa rozhodne nemusí kosiť dvakrát do týždňa, zatiaľ čo trávnik na dvore si to priam vyžaduje. Predtým, než sa rozhodnete nejaký trávnatý porast doma mať, zvážte, koľko času máte na jeho údržbu.
K intenzívnym trávnatým porastom patria napríklad parkové, ihriskové alebo rekreačné trávniky. To posledné je najčastejšou formou vyskytujúcou sa pri rodinných domoch. Plní predovšetkým vizuálnu funkciu, a preto je potrebné ho vzhľadom k tomu aj udržiavať.
Bežné trávniky pri rodinných domoch by sa mali kosiť raz do týždňa, prípadne aj raz za 5 dní. Ak to budete robiť menej krát, následkom môže byť oslabnutie a rednutie trávnika, poprípade invázia burín a machu. Dôležité je aj nekosiť viac, ako jednu tretinu dĺžky stebiel, aby sa neoslabili lístky a koreňový systém.
Rýchlosť rastu, samozrejme, ovplyvňuje viacero faktorov. Ide najmä o dĺžku slnečného svitu, vlahu, dodávané živiny a iné. Intenzita kosenia sa následne odvíja aj od toho.
Zbierať, alebo nezbierať?
Ďalšou otázkou, ktorú si záhradkári často kladú, je to, či pokosenú trávu treba alebo netreba zbierať. Ak kosíte veľmi často, pokosenú trávu nemusíte zbierať. Drobné čiastočky sa totiž do trávy zapracujú a pôsobia ako hnojivo.
Niektoré kosačky majú aj špeciálnu súpravu, ktorá nadrobno rozseká aj väčšie časti rastlín. Ak je však takejto hmoty nadbytok, trávnik sa pod ňou môže udusiť. V takomto prípade je dobré trávnik kvalitne vyhrabať a prevzdušniť.
Rekreačný trávnik by mal mať dĺžku cca 3 cm, okrasný 1-2 cm. V horúcich mesiacoch je však lepšie nechať trávu vyššiu, aby vám trávnik nepreschol. Výška kosenia ešte závisí aj od druhu použitej trávnej zmesi, na to by ste nemali zabúdať. Ak nemáte o trávnatých zmesiach a iných veciach, ktoré ku koseniu potrebujete, až taký prehľad, pozrite si https://www.nakupnaporadna.sk/. Okrem tipov a trikov tam nájdete aj produkty za skvelé ceny.
Vždy nasucho a v topánkach
Hoci sa zdá, že stačí len naštartovať prvé, čo nájdete v obchode so záhradnou elektrotechnikou, nie je to tak celkom pravda. Kosenie má aj svoje pravidlá.
Koste vždy len suchý trávnik – pri kosení mokrej trávy sa odkosená tráva len ťažko dostane do zberného koša, lepí sa na nože aj spodnú časť kosačky a tým tento stroj celkom jednoznačne trpí.
Pred kosením nezabudnite skontrolovať plochu a očistiť ju od všetkých možných prekážok, ktorými môžu byť kamene, palice alebo kosti. Otupia vám nože, alebo kosačku priamo zničia.
Správne si nastavte aj výšku kosenia, o ktorej sme sa už vyššie zmienili. Nikdy nekoste bosí, aj keď to môže vyzerať lákavo – predídete tak zbytočným zraneniam. Kosačku veďte priamo a rovnomerne, aby tak vyzeral aj váš trávnik.
Kosačka je, samozrejme, pri kosení alfou aj omegou. Ak sa v tejto problematike nevyznáte a hľadáte návod a rady, ako si kosačku vybrať a kúpiť, určite si pozrite najlepšie AKU kosačky, ktoré odporúčame.